Якщо пацюк вдавився
Як це виглядає
- пацюк робить “рвотні” рухи ротом (“хапає” повітря ротом)
- з рота може текти слина / пінка
- сидить згорбившись
- напушений, часто вмивається (у комбінації з симптомами вище)
Переконайтеся, що тварина дихає!
Якщо вам здається, що пацюк не дихає, то варто зробити “човника” та НЕГАЙНО звернутися до лікаря!
Як зробити “човника”
Потрібно взяти пацюка в долоні над ліжком чи диваном (обов'язково!) мордочкою до дивану, та, добре тримаючи в руках, зробити пару різких рухів згори вниз. УВАГА! Робити треба обережно, обов'язково притримуючи голову, щоб не травмувати шийні хребці!
Головна мета процедури, щоб частинка їжі, що застрягла, за інерцією вискочила з рота або просунулася ближче до виходу. Якщо у вас не вийшло чи тварина все ще не дихає — ТЕРМІНОВО ЗВЕРНІТЬСЯ В НАЙБЛИЖЧУ КЛІНІКУ
ПЕРША ДОПОМОГА
В БІЛЬШОСТІ ВИПАДКІВ ПАЦЮКИ “ВІДДАВЛЮЮТЬСЯ” САМОСТІЙНО!
НЕ ПОТРІБНО НІЧОГО РОБИТИ! Максимум — протерти слину з РОТА та (важливо!) НОСА!
В БІЛЬШОСТІ ВИПАДКІВ ПАЦЮКИ “ВІДДАВЛЮЮТЬСЯ” САМОСТІЙНО!
НЕ ПОТРІБНО НІЧОГО РОБИТИ! Максимум — протерти слину з РОТА та (важливо!) НОСА!
І. Очистити рот від залишків їжі та слини
Обережно ватною паличкою очистіть ротову порожнину від слини та залишків їжі, не намагайтеся щось кудись штовхати всередину. Можна спробувати обережно (!) промити фізрозчином. Також обов'язково очистіть ніс!
Увага! Не варто насильно лити в рота будь-що, в тому числі вазелінове масло! У вас більше шансів нашкодити, якщо воно потрапить у дихальні шляхи!
ІІ. Уважно огляньте пацюка, оцініть загальний стан.
Наявність слини чи пінки (може бути кольорова через колір їжі) вказує на те, що він намагається слиною розмочити застряглу в роті їжу. Не заважайте, обережно очистіть та просто спостерігайте за станом. В більшості випадків не потрібно нічого колоти з препаратів!
Так, на вигляд це досить страшно, здається, що тварина от-от задихнеться, але найкраще зберігати спокій та не заважати.
Тривалість такого стану може бути орієнтовно 15-60 хвилин, в окремих випадках довше.
ІІІ.Через 15-20 хвилин після стабілізації та першу добу.
Запропонуйте пацюку попити (наприклад, солодкий чай), рідку (!) їжу чи смаколик — фруктове пюре, йогурт, вершкове масло, кашку. Головна мета — перевірити, чи прочистилися шляхи і чи може тварина їсти. Не варто пропонувати тверду їжу, бо слизова рота могла бути травмована і споживання твердої їжі може викликати неприємні відчуття. Першу добу варто прибрати зовсім корм твердий, лишивши виключно м'яку їжу!
На що звернути увагу
Якщо у тварини були нещодавно чи наявні зараз проблеми дихальної системи, або вона продовжує “погано дихати” (боками) варто звернутися до лікаря навіть після стабілізації стану для проведення обстеження дихальної системи (рентген, аускультація, ін.обстеження) та виявлення інших можливих проблем (наприклад, тестування на проблеми з гіпофізом)
Медикаментозна допомога
Варто все ж ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЯ З ЛІКАРЕМ, але якщо це неможливо (нічний час чи тривале очікування відповіді), а пацюк продовжує погано (боками) дихати чи робити “рвотні” рухи, можливе застосування медикаментів (***):
Можна пшикнути (обов’язково обережно прикривши очі) в мордочку сальбутамол/беротек (також можна зробити декілька пшиків у бокс та посадити туди тварину, але зважайте на стан тварини — у випадку паніки це недоцільно)
* еуфілін, розчин — підшкірно, з розрахунку 6-8мг/кг (якщо ви панікуєте чи не можете порахувати дозування на вашу тварину, пропонована доза по “швидкій” 0,1мл)
** преднізолон 1,5-2мг/кг (якщо ви панікуєте чи не можете порахувати дозування на вашу тварину, можлива пропонована доза 0,03-0,05мл в залежності від ваги). В більшості випадків застосування НЕ ДОЦІЛЬНО!
У випадку травми стравоходу його застосування, скоріше, нашкодить, тож для його застосування ОБОВ’ЯЗКОВО потрібна консультація спеціаліста
Киснева терапія (підійде будь-яка найближча клініка, де є можливість)
фуросемід — виключено з переліку рекомендованих до застосування при вищезазначеній проблемі. Більш вірогідне провокування зневоднення, що шкідливо в поточному стані.
*** Не застосовуйте медичні препарати повторно без консультування з спеціалістом!
--------------
Автор пам'ятки Юлія Rattycat
Цю та інші пам'ятки можна завантажити в пдф форматі в ТГ каналі https://t.me/rats_houses