Найпоширеніші питання щодо АГ (аденоми гіпофізу)
Як це виглядає
— Тварина перестає тримати обома лапами їжу (насіння чи смаколики)
— Втрачає координацію, падає, наприклад, з поличок, куди раніше залазила без проблем
— Рухається “по колу” на рівній поверхні
— Хилить голову на бік
— В'яла, напушена
— Перестає пити з поїлки, зневоднена, погано їсть (або не їсть зовсім)
На що варто звернути додатково увагу
Обов'язково зверніться до спеціаліста, щоб виключити схожі за симптоматикою проблеми (напр, отит внутрішнього/середнього вуха). Також, якщо в тварини є хронічні захворювання, повідомте про них лікарю.
Можлива діагностика у клініці або вдома.
Завантажити цю та іншу памятки можна в ТГ каналі https://t.me/rats_houses
1.Обов'язково неврологічний огляд тварини
При огляді спеціалістом тварини з підозрою на проблеми з гіпофізом, спеціаліст обов'язково проведе тестування тварини. Воно включає в себе:
Виключення інших можливих проблем (огляд вух отоскопом, рентген, інше)
Перевірка координації на рівній поверхні: як рухається, чи є проблеми з лапами, що характерно для дорослих пацюків (здорова тварина рухається рівно, не тягне лапи)
Перевірка згинання-розгинання пальчиків лапок почергово кожну передню лапку (здорова тварина не дає зафіксувати пальчики у зігнутому положенні довше секунди)
Перевірка як перевертається з положення лежачи на спині (здорова тварина перевертається одразу, не затримуючись в положенні на спині )
Провести вищезазначене коротке тестування лапок та координації ви можете і вдома
2. Що ТОЧНО підтвердить наявність проблем?
На даний момент єдиним методом, що ТОЧНО може підтвердити чи спростувати наявність проблем гіпофізу є КТ чи МРТ.
Лікування та підтримуюча терапія
* Головні та основні ліки — препарати, що містять КАБЕРГОЛІН (Достинекс, Алактин, Берголак, Кабазер). Прийом ПОЖИТТЄВИЙ. Зазвичай починають з ½-¼ таблетки 0,5мг один раз на 48-36 годин, після стабілізації доза може бути змінена лікарем. Зверніть увагу, що призначення дози нижчої може не дати позитивного результату!
* Габапентин (нейралгін) для зниження головного болю
* Преднізолон (за призначенням лікаря як симптоматична терапія чи постійне призначення)
* Крапельниці з Манітолом (потрібна постановка катетера внутрішньовенного). Зазвичай застосовують при різкому погіршенні та на короткий час (середня тривалість крапельниць 2-4 дні з інтервалом введення препарату кожні 4-6 годин)
Найпоширеніші питання
1. А може це все ж інша хвороба?
Так, схожі симптоми (проблеми з координацією та відмова від їжі) можуть мати і інші хвороби, тож саме тому варто звернутися до рекомендованого спеціаліста, який точно знає особливості пацюків, проведе повноцінний огляд та призначить правильну терапію і супровід.
2. Як довго доведеться приймати ліки?
Прийом препарату пожиттєвий, тому подбайте про його наявність. На даний час достатньо непогані результати дає т.н. “спортивний” каберголін Кабазер, що буває у дозуванні 1 чи 2мг
3. Чи може стати гірше?
Так, спрогнозувати ріст пухлини досить складно, тож можливі різкі погіршення стану. Не варто забувати, що без точного підтвердження на КТ/МРТ розміру пухлини та ін.особливостей, коригування терапії дещо ускладнене.
Також, на жаль, пацюки з проблемами гіпофізу часто метеочутливі, тож при перепадах атмосферного тиску можливі в’ялість, відмова від їжі та різке погіршення стану. В таких випадках варто зв'язатися з лікуючим спеціалістом для коригування терапії
4. В якому віці найчастіше зустрічається?
Існує тенденція, що проблеми з гіпофізом вражають пацюків орієнтовно з 1,6 — 2 років, причому самиці краще реагують на традиційне лікування (каберголін). Рання стерилізація/кастрація допомагає дещо знизити ризик виникнення проблем.
Варіант тестування вдома власником
* Зверніть увагу, тестування у спеціаліста є більш детальним та містить інші варіанти перевірки
** Якщо сумніваєтеся, обовязково звяжіться з лікарем! Можлива дача пробно дози каберголіну
Ссылка на видео: https://youtu.be/c2atuOop1hQ
Автор пам'ятки Юлія Rattycat
Цю та інші пам'ятки можна завантажити в пдф форматі в ТГ каналі https://t.me/rats_houses